Co to jest ejakulacja?

Zazwyczaj używa się określenia orgazm, wytrysk… jednak fachowe nazewnictwo i najbardziej precyzyjne określenie to ejakulacja. Byłoby jednak karygodnym niedomówieniem, spłaszczanie tego terminu do prostego synonimu. W końcu męski orgazm z wytryskiem jest nie tylko źródłem przyjemności, ale też uczestniczy w poczęciu nowego istnienia! Jeśli chcesz znać odpowiedź na pytanie – co to jest ejakulacja, jak właściwie do niej dochodzi, a także jak fachowo nazywa się nasienie – zostań z nami! Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Ejakulacja – krok po kroku

Teoretycznie wszystko wydaje się proste. Stymulacja, czy to ręką, ustami, przy stosunku seksualnym lub przez inne pieszczoty prowadzi do orgazmu, który najczęściej towarzyszy wytryskowi. Proces ejakulacji jednak charakteryzuje się większą złożonością. Jest to bowiem zjawisko neurobiologiczne. Współgrają tu obszary czuciowe mózgu, ośrodki ruchowe, a także neuroprzekaźniki, w tym najważniejszy – serotonina. W tym działaniu wtórują jej dopamina i oksytocyna.

Czemu te hormony są ważne? Serotonina i dopamina odpowiedzialne są za uczucie przyjemności. Mają też szereg innych działań, jednak jednym z najważniejszych jest posyłanie do mózgu impulsu, skutkującego wiadomością zwrotną pod postacią ejakulacji.

Kiedy pojawiają się zaś odpowiednie komunikaty z centralnego ośrodka układu nerwowego, zaczynają działać mięśnie gładkie w narządach płciowych. Ich skurcze powodują wzrost ciśnienia w układzie rozrodczym mężczyzn, co skutkuje przesunięciem spermy od najądrzy, aż do cewki moczowej i na zewnątrz. Warto przy tym zauważyć, że do ejakulacji wcale nie potrzebny jest orgazm, choć zdecydowanie najczęściej oba te zjawiska występują obok siebie. Niekiedy dochodzi do mimowolnego wytrysku, np. przy nocnych zmazach. Te zaś zwykle zdarzają się u dorastających mężczyzn i są dowodem dojrzałości płciowej – fizjologicznej gotowości do rozmnażania się.

Ejakulat – czyli nasienie wyrzucane przy wytrysku

Jak już wiesz, ejakulacja to wyrzut nasienia. Sama porcja spermy, która wydobywa się z cewki podczas skurczów mięśni gładkich, to ejakulat. Jego ilość szacuje się na około 2-5 mililitrów, a w nich znajduje się nawet 100 mln plemników! Obok nich w składzie znajdziemy też szereg różnych związków, w tym sperminę, spermidynę kadawerynę, a także witaminy – C, B12 oraz minerały, takie jak cynk, potas, wapń i selen. Substancje te są wszystkimi niezbędnymi składnikami odżywczymi, pozwalającymi przetrwać plemnikom poza męskim ciałem i w „wyścigu” do komórki jajowej.

© 2017 www.przedwczesny-wytrysk-ranking.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone